UEFA podjęła decyzję co do rozgrywek piłkarskich

             Krajowe ligi piłkarskie w Europie otrzymały czas do 25 maja na poinformowanie UEFA o planach dotyczących wznowienia swoich rozgrywek. Jeżeli ktoś nie jest w stanie dokończyć rywalizacji, musi złożyć wyjaśnienia i przesłać listę drużyn zakwalifikowanych do europejskich pucharów.  Zmagania sportowe na świecie są obecnie wstrzymane z powodu pandemii koronawirusa. Europejska Unia Piłkarska (UEFA) już od pewnego czasu nalega, żeby – jeżeli to jest możliwe – dążyć do wznowienia sezonu w poszczególnych ligach. Rozgrywki krajowe dostały pierwszeństwo i powinno być im nieco łatwiej, zwłaszcza po tym, jak przełożono na przyszły rok mistrzostwa Europy.

“Federacje narodowe i/lub ligi powinny być w stanie poinformować UEFA do 25 maja 2020 roku o planowanym wznowieniu rozgrywek krajowych, w tym o dacie ponownego rozpoczęcia i formacie rywalizacji” – napisał prezydent UEFA Aleksander Ceferin w liście do 55 federacji.

W razie odwołania swoich rozgrywek każda liga będzie musiała stworzyć listę drużyn, które zakwalifikowały się do europejskich pucharów – również do 25 maja.

            W przypadku, gdy zawody krajowe mają zostać przedwcześnie zakończone z uzasadnionych powodów, UEFA wymagałaby od krajowego związku wyjaśnienia do 25 maja 2020 roku szczególnych okoliczności uzasadniających takie przedwczesne zakończenie i wybrania klubów do rozgrywek klubowych UEFA 2020/21 na podstawie osiągnięć sportowych w krajowych rozgrywkach 2019/20″ – dodał.

W Polsce, jak poinformowano oficjalnie w minioną sobotę, zmagania ekstraklasy mają zostać wznowione 29 maja – bez udziału publiczności (do odwołania ograniczeń wprowadzonych przez administrację państwową).

Jedynym ekstraklasą w Europie, która już zakończyła rozgrywki, jest holenderska Eredivisie. Nie zostanie tam wyłoniony mistrz kraju, a w nowym sezonie skład ligi będzie taki sam jak obecnie, co wzbudziło wiele kontrowersji.

Z kolei Białoruś jest jedynym krajem na Starym Kontynencie, gdzie rozgrywki toczą się cały czas normalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *