Ponad 450 dzieci z 80 klubów – ZZPN w poszukiwaniu talentów. Wśród nich trener oraz 16 zawodników naszego powiatu

                     Podział na 6 stref pod względem geograficznym, przemierzone całe województwo, obserwacja ponad 450 zawodników z około 80 klubów  – tak wyglądały konsultacje selekcyjne przeprowadzone przez Wydział Szkolenia Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Ich zwieńczeniem był Turniej Kadr Powiatowych ZZPN, który odbył się w minioną niedzielę na obiektach Pogoni Szczecin. Za nami wstępny etap selekcji, który pozwolił wyłonić najlepszych zawodników. Wśród uczestników znalazło się 16 zawodników z naszego powiatu. Z AP Szczecinek 12, Orła Łubowo 2, Pionier 95 Borne Sulinowo oraz Barwickiej Akademii Sportu po 1 osobie. Również w tych konsultacjach brał udział szczecinecki trener Jakub Śpiegowski, który jest odpowiedzialny za kadrę rocznika 2010. Trenerem, który uczestniczył w treningu również był Michał Boderek, który uczestniczył w zajęciach jako opiekun naszych młodych zawodników.

Od września 2021 roku do stycznia 2022 roku przeprowadzone zostały konsultacje selekcyjne dla roczników 2010 i 2011 w celu wyłonienia najbardziej uzdolnionych chłopców z zachodniopomorskiego. Województwo zostało podzielone geograficznie na 6 stref:
Strefa A – Powiaty: kamieński, gryficki, kołobrzeski i Świnoujście,
Strefa B – policki i Szczecin
Strefa C – gryfiński, myśliborski i pyrzycki
Strefa D – goleniowski, stargardzki, choszczeński i łobeski
Strefa E – szczecinecki, drawski, wałecki, świdwiński
Strefa F – białogardzki, sławieński, koszaliński i Koszalin

W każdej strefie odbyły się konsultacje, gdzie trenerzy obserwowali 30-40 zawodników. Dzięki temu trenerzy rocznika 2010 i 2011 obejrzeli ponad 450 chłopców w całym województwie. – Najwięcej utalentowanych zawodników pochodzi z mniejszych miejscowości, dlatego zrobimy wszystko, aby w naszym województwie nie przeoczyć żadnego talentu – mówi Prezes ZZPN i Wiceprezes PZPN ds. Szkoleniowych Maciej Mateńko.

Po tych konsultacjach wybrane zostały reprezentacje stref składające się z 14 zawodników każda (6 zespołów), które spotkały się w Szczecinie na turnieju. – Docelowo chcemy wybrać około 30-osobową, dosyć szeroką kadrę. Jednak nie będzie to twór zamknięty. Nadal będziemy robić dodatkowe konsultacje i sprawdzać kolejnych chłopców. Może nawet uda się stworzyć kadrę chłopców późno dojrzewających. Wymaga to ogromnego nakładu pracy i sporo poświęconego czasu, ale chcemy próbować różnych rozwiązań. Dla tych chłopców to duże wyróżnienie i być może dodatkowa motywacja do pracy, nie chcemy się więc zamykać na wąską grupę tylko z wiodących klubów. Nie chcemy też przegapić żadnego chłopca. Przecież w tych mniejszych ośrodkach jest niezwykle dużo wyróżniających się zawodników. Trenerzy kadr w Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej działali tak wcześniej w roczniku 2009, my tak działamy w roczniku 2010 i tym samym śladem idą koledzy z rocznikiem 2011.  – podsumował Jakub Śpiegowski, trener kadry rocznika 2010

Dla zawodników, którzy z różnych przyczyn nie mogli wziąć udział w Turnieju, zostanie zorganizowana jeszcze jedna konsultacja. Planowana jest ona na marzec br. O szczegółach będziemy informować na kanałach informacyjnych Związku.

Podsumowanie konsultacji w liczbach:
Konsultacje: 6 w całym województwie, z podziałem na strefy
Liczba obserwowanych zawodników: ok. 450
Liczba klubów i akademii: ok. 80
Liczba zawodników biorących udział w Turnieju Kadr Powiatowych: ponad 150

Dziękujemy za udział w Turnieju zawodnikom, a trenerom i klubom za pomoc w organizacji wydarzenia. Do zobaczenia niebawem!

wiadomość i zdjęcia: ZZPN

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *