AktualnościPiłka nożna

Chciałbym grać do 50- tki. Rozmowa z Grzegorzem Lewandowskim

Visits: 314

 

Po rozegranym w sobotę 16 kwietnia w Białym Borze, meczu Koszalińskiej Klasy Okręgowej, w którym Hubertus podejmował Sławę Sławno, o krótką rozmowę poprosiliśmy grającego trenera Sławy, byłego gracza wielu klubów w Polsce i zagranicą, reprezentanta Polski, 46- letniego Grzegorza Lewandowskiego.

Co trzeba robić aby utrzymać się tak długo w znakomitej kondycji fizycznej ?

Bóg mnie obdarzył zdrowiem i to było zawsze taka moją cechą motoryczną. Natomiast tak na co dzień to jestem w treningu z chłopakami, jako grający trener, nie doznaję kontuzji, jestem w rytmie meczowym i to zdrowie pozwala, że mogę grać na tym poziomie i tak ze dwa, trzy lata chciałbym jeszcze pograć.

Jest Pan grającym trenerem, czy jest to jakieś utrudnienie na boisku?

Nie. Jak jestem na boisku to wydaje mi się, że lepiej to wygląda. Na ławce wygląda to chyba troszeczkę gorzej. Oczywiście my jesteśmy zespołem miejskim, mamy swoich zawodników, nikogo nie ściągamy. Pewnie, że przydałby się nam stoper na moje miejsce, czy napastnik, ale jest tak, jak jest i musimy sobie jakoś radzić.

Pochodzi Pan z okolic Szczecinka, z Grzmiącej, czy odwiedza Pan swoje rodzinne strony?

Oczywiście jak tylko mogę, to tak, zwłaszcza, że mieszka tam mój ojciec, ale żeby aż tak za często, to nie. Mieszkam teraz w Koszalinie i jest to jakaś mała odległość, a czasu wolnego zbyt wiele nie mam, ale jak tylko jest okazja, to zajeżdżam.

Grał pan przed laty choćby w Legii, czy nadal kibicuje Pan tej drużynie?

Oczywiście, choć  kibicuje wszystkim zespołom, w których kiedyś występowałem. Jednak jako piłkarz największe sukcesy osiągnąłem w Legii: mistrzostwo Polski, wicemistrzostwo, ćwierćfinał Ligi Mistrzów. To się pamięta.

Wróćmy na chwilę do Sławy. W lidze nie idzie wam najlepiej, ale bardzo dobrze gracie w Pucharze Polski, czy jest to jakiś cel na ten sezon?

Liga jest ligą, puchar pucharem, a my wszystkie mecze traktujemy tak samo. Czeka nas teraz trudny puchar z trzecioligowcem, ale nie będziemy odpuszczać, zwłaszcza, że są tam do wygrania jakieś pieniądze i dlatego jest to teraz dla nas najważniejszy cel.

Ma Pan w swoim zespole kilku ciekawych graczy, czy w przyszłym sezonie będziecie walczyć o coś więcej niż tylko gra w tej klasie?

Jako trener mam taki komfort, że nie ma nacisku ani presji ze strony działaczy na jakieś górnolotne cele. Zdaję sobie jednak sprawę, że przyjdzie taki czas, żeby powalczyć o coś więcej. W tym sezonie awans do IV ligi oczywiście nam nie grozi, ale tym którzy awansują życzę jak najlepiej. Nam sporo jednak brakuje, choćby ogrania młodzieży, dlatego też jeszcze musimy pograć w tej klasie.

Dziękuję za rozmowę i życzę dużo zdrowia oraz występów na boisku, ale kiedyś jednak przyjdzie zakończyć tą karierę.

Chciałbym i planuję zakończyć granie jak będę miał 50 lat, ale czy to się uda, to tylko Bóg wie. Kariera piłkarska:

Grzegorz Lewandowski ur. 1 września 1969 w Szczecinku.– Karierę piłkarską rozpoczął w klubie Zawisza Grzmiąca. Następnie spędził trzy sezony w Gwardii Koszalin, po czym przeszedł do krakowskiej Wisły. W pierwszym sezonie Lewandowski zaliczył 8 występów – wszystkie bez gola. Kolejne 5 sezonów było już bardziej udane: łącznie w Wiśle rozegrał 124 mecze strzelając 11 goli. Najlepszy sezon w barwach Wisły to ten ostatni, w którym Lewandowski zdobył 7 goli. Następnie nadeszło wypożyczenie do hiszpańskiego CD Logroñés, po czym wrócił do Polski, jednak nie do Wisły, a warszawskiej Legii, gdzie rozegrał dwa sezony 54 występy, 3 gole, mistrzostwo, puchar i superpuchar. Kolejne kluby Grzegorza Lewandowskiego to: francuskie SM Caen, Polonia Warszawa, Zagłębie Lubin, RKS Radomsko, Hutnik Kraków, australijskie Adelaide City, znów Hutnik Kraków, Gwardia Koszalin, Kotwica Kołobrzeg, Ruch Wysokie Mazowieckie, ponownie Kotwica Kołobrzeg i Astra Ustronie Morskie oraz ŁKS Łomża.

Łącznie w polskiej Ekstraklasie Lewandowski wystąpił w 227 meczach oraz strzelił 19 bramek.

Mecze w Reprezentacji Polski:

Lp. Data Miejsce Przeciwnik Rezultat Rozgrywki Grał Uwagi
1. 27 października 1993 Stambuł  Turcja 1-2 elim. MŚ 1994 90′
2. 17 listopada 1993 Poznań  Holandia 1-3 elim. MŚ 1994 90′
3. 9 lutego 1994 Santa Cruz de Tenerife  Hiszpania 1-1 towarzyski do 77′
4. 2 czerwca 1996 Moskwa  Rosja 0-2 towarzyski 90′
5. 4 września 1996 Zabrze  Niemcy 0-2 towarzyski do 45′

Kariera trenerska:

Z przerwami w okresie od lipca 2003 do września 2011 roku Lewandowski był grającym trenerem w takich klubach jak: Gwardia Koszalin, Kotwica Kołobrzeg, Ruch Wysokie Mazowieckie, ŁKS Łomża, Rega Trzebiatów, Sława Sławno. Od stycznia do 16 marca 2015 roku piastował (teoretycznie) funkcję trenera szkółki piłkarskiej „Młodzi Spartanie” założonej przy klubie Sparta Brodnica. Co ciekawe mimo oficjalnego ogłoszenia przez klub z Brodnicy, że nowym trenerem szkółki piłkarskiej będzie Lewandowski, ten ostatni nie przeprowadził nigdy w niej ani jednego treningu z podopiecznymi. 13 marca w dziwnych okolicznościach mimo obowiązywania kontraktu klub z Brodnicy przed samym rozpoczęciem rundy wiosennej sezonu 2014/15 opuszcza trener pierwszej drużyny grającej w III lidze, Tomasz Asensky. 17 marca 2015 roku trenerem Sparty zostaje Grzegorz Lewandowski, który tego dnia przeprowadza pierwszą odprawę z zawodnikami. 18 marca Lewandowski rezygnuje z funkcji trenera Sparty (po jednym dniu) i tym samym przechodzi do annałów klubu z Brodnicy jako trener, który najkrócej w jego historii piastował tę funkcję. (ZetPe)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *