Marcin Chabowski leci na Igrzyska Olimpijskie do Japonii

            NN Mission Marathon przeniesiony z Hamburga bieg pod hasłem „najszybsza droga do Tokio” odbył się 18 kwietnia w holenderskim Enschede. Gwiazdą imprezy był Kenijczyk Eliud Kipchoge, rekordzista świata w maratonie. Wśród 70 zawodników walczących o olimpijskie przepustki znajdowali się czołowi polscy biegacze.

           NN Mission Marathon pierwotnie planowany był na 11 kwietnia w Hamburgu, ale obecna sytuacja COVID-19 zmusiła organizatorów do przesunięcia wydarzenia o tydzień, a także znalezienia dla tej imprezy nowej lokalizacji.

–  Jesteśmy wdzięczni wielu organizacjom na całym świecie, które zaoferowały nam pomoc. Stworzenie sportowcom równych szans na zdobycie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich spotkało się z dużym zrozumieniem – powiedział Frank Thaleiser, dyrektor NN Mission Marathon.

           Trasa maratonu w Enschede była bardzo szybka, bo została wytyczona na lotnisku Twente. Obiekt ten posiada jeden pas startowy o długości około 3km. Na lotnisku nie są realizowane regularne loty pasażerskie.

         Listę startową biegu otwierał Kenijczyk Eliud Kipchoge, ale w Holandii startowali również polscy maratończycy Adam NowickiMarcin Chabowski, Krystian Zalewski (debiut) i Yared Shegumo, a także maratonki Aleksandra LisowskaIzabela Paszkiewicz i Angelika Mach. 

       Przed startem w Holandii tylko jedna z Polek, Karolina Nadolska, zapewniła sobie miejsce w gronie olimpijczyków. Kobiety, by do niej dołączyć, musiały pokonać granicę 2:29,30. Minimum dla mężczyzn było zaś 2:11,30.

       W rywalizacji kapitalnie spisał się Kipchoge. Kenijczyk, rzecz jasna, o wyjazd na igrzyska już od dawna może być spokojny. W Enschede przebiegł maraton w 2:04,30. Wygrał. Jonathan Korir (2:06,40) z Kenii był drugi, a Goitom Kifle z Erytrei trzeci.

Z dobrej strony pokazali się Polacy. Chabowski finiszował na 10. pozycji z czasem 2:10,17. Nowicki ustanowił zaś nowy rekord życiowy – 2:10,21. Do mety dobiegł jako 11. Obaj wypełnili dzięki temu minimum olimpijskie. Ta sztuka nie udała się niestety Yaredowi Shegumo, który uzyskał czas 2:11,50. Zajął 16. miejsce.

Wśród kobiet najlepsza była Niemka Katharina Steinruck (2:25,59). Na kolejnych pozycjach finiszowały Sara Moreira (2:26,42) z Portugalii i Rabea Schoneborn (2:27,03) z Niemiec.

Marcin Chabowski z czasem 2:10:17 uzyskał minimum olimpijskie. Zawodnik Pomeranii Szczecinek pojedzie do Japonii na Igrzyska Olimpijskie.

Była to dla nich ostatnia szansa na wywalczenia kwalifikacji na olimpijski maraton zaplanowany w dniach 7-8 sierpnia w Sapporo w Japonii.

zdjęcie i wiadomość: tvp sport, biegowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *