Jakub Śpiegowski: celem utrzymanie oraz dobra gra Mechanika

Odsłony: 321

                  Mieliśmy możliwość porozmawiać z nowym trenerem Mechanika Bobolice Jakubem Śpiegowskim. Oto co nam powiedział:

1. Jesteś trenerem dzieci, młodzieży od kiedy?

Zacząłem w 2010 roku czyli obecnie już prawie 13 lat.

2. Jak to się stało, że podjąłeś się pracy z seniorami?

W sumie to jak i cała historia z piłką nożną przez te wszystkie lata. Jak się trafia okazja to trzeba z niej korzystać. Trzeba próbować sił w nowym środowisku. Stawać przed nowymi wyzwaniami. No i tutaj może nie przypadek bo dobrą pracę moją zauważono i kilka osób chciało abym zjawił się w Mechaniku Bobolice jako trener seniorów. Kilku zawodników z tego klubu znam osobiście. Byli u mnie na kursach trenerskich albo znaliśmy się z boiska. Podpytywali mnie czy byłaby taka możliwość abym został ich trenerem. Aż w końcu doszło do skutku.

3. Jak zespół prezentuje się piłkarsko?

Piłkarsko to ciężko jest powiedzieć. Zaczęliśmy dopiero okres przygotowawczy. Jestem po dwóch treningach. Natomiast po tych dwóch pierwszych treningach gdzie trenujemy na orliku mogę stwierdzić, iż zespół prezentuje na prawdę bardzo solidny poziom i widzę, że można ten zespół poukładać bardzo dobrze aby w lidze się dobrze prezentować.

4. Co Twoim zdaniem jest najważniejsze w pracy z seniorami?

Z pewnością się dopiero okaże po kilku tygodniach czy miesiącach  co jest najważniejsze, bo jak powiedziane zostało wcześniej z seniorami nie pracowałem i jest to pierwsze moje wyzwanie z dorosłymi zawodnikami. Natomiast myślę, że przede wszystkim porządny trening, porządny zaplanowany pomysł na grę i oczywiście dobra atmosfera w drużynie. Dobre relacje, wspólne działanie, aby każdy znał cel i wiedział  dokąd chcemy zmierzać, jak chcemy grać. Jeśli to się poprowadzi na zdrowych relacjach, dobrej atmosferze- nie mówię tutaj o wygłupach czy zabawie- jeśli to będzie w zdrowym środowisku opartym na zdrowych relacjach no to wtedy można zdziałać naprawdę wiele.

5. Wspomniałeś o celach. Jaki cel postawił zarząd na drugą rundę sezonu 2022/2023 a nawet na dalszy czas?

Cel jest bardzo prosty. Utrzymać się w IV Lidze. Mechanik zajmuje 15 miejsce w tabeli. Jest nad strefą spadkową ale w strefie barażowej. I jest to cel podstawowy. A gdzie się uda dojść, przeskoczyć kilka miejsc miejmy nadzieję to będzie traktowane in plus dodatkową korzyść dla zespołu. Chcemy przez tą wiosenną rundę ustabilizować zespół a następnie przy utrzymaniu myśleć o kolejnych celach.

6. O celach zarządu już powiedziałeś a jaki cel masz Ty?

Jaki cel mam ja. Przede wszystkim ułożyć drużynę, ponieważ wiele rozmów przeprowadziłem z zawodnikami jeszcze przed objęciem zespołu. Próbowałem się dowiedzieć czego potrzebują w zespole. Zrobiłem też ankietę dla zawodników jak już się zdecydowałem na poprowadzenie zespołu. Na pierwszym treningu zawodnicy musieli wypełnić ankietę z kilkoma pytaniami.  Po przeczytaniu odpowiedzi wiem mniej więcej czego tym zawodnikom brakuje, czego oczekują. Po pierwszych treningach okaże się nad czym będziemy musieli popracować i na co poświęcić więcej czasu. Mój nadrzędny cel to ułożenie drużyny aby wykorzystać potencjał każdego z zawodników i oby ta gra wyglądała jak najlepiej na wiosnę.

7. Czy miałeś inne propozycje przejęcia zespołu seniorskiego?

Nie. Do tej pory nie. Nic takiego się nie pojawiło, nikt nigdy nie proponował. Cały czas do tej pory była to młodzież i dzieci.

8. Nie będę ukrywał, iż na dzień dzisiejszy jesteś jednym z najlepszych trenerów w Polsce od dzieci. Jak w związku z tym chcesz pogodzić prowadzenie zespołu dziecięcego/młodzieżowego a seniorami?

Jest to wyzwanie na pewno. I to spore. Jestem na szczęście w tak komfortowej sytuacji, że pracuję w Oddziale Mistrzostwa Sportowego i treningi mamy rano w szkole. Więc kończę z moją grupą rocznika 2010 o godzinie piętnastej czy szesnastej. Popołudnia mam wolne. Więc treningi o 18 nie kolidują i możemy wspólnie działać. Kilka kolizji z pewnością gdzieś tam się znajdą gdy będę wyjeżdżał na jakiś obóz z młodzieżą. Zarząd o tym wie, drużyna o tym wie. Ustaliliśmy to sobie na pierwszym spotkaniu. Będziemy sobie wspólnie z tym radzić. Jest wiadome na czym stoimy. Mecze będziemy tak ustalać aby nie kolidowały sobie na wzajem.

9. Mechanik jest rywalem szczecineckiego MKP. Jakie jest twoje zdanie na temat obecnego poziomu szczecineckiej piłki?

Seniorskiej rozumiem. Ciężko ocenić mówiąc szczerze. Gdyż niewiele mogłem jej widzieć. W związku, iż pracuję z młodzieżą i wyjeżdżałem w weekendy nie wiele meczów widziałem. Ciężko jest mi się odnieść tak konkretnie. Z pewnością też mają nad czym pracować aby iść do przodu i układać drużynę. Zobaczymy jak sprawa będzie wyglądała na wiosnę, gdy będziemy mieli okazję mierzyć sie na boisku.

10.Dzisiaj są Twoje urodziny więc wszystkiego najlepszego. Przede wszystkim zadowolenia z pracy z seniorami.

Dziękuje bardzo.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *