Akademia Piłkarska Szczecinek w 2015 roku

Odsłony: 369

                        

W miniony poniedziałek 27 czerwca odbyło się Walne Zebranie Członków UKS “Akademia Piłkarska” Szczecinek. Zarząd otrzymał absolutorium za rok 2015. Wcześniej Prezes Zarządu przedstawił sprawozdanie merytoryczne za sezon rozgrywkowy 2015/2016, które publikujemy w całości:

Dobiega końca pierwszy sezon, w którym powierzono mi pełnienie funkcji prezesa Akademii Piłkarskiej Szczecinek. Był to okres trudny, pełen żmudnej pracy, w którym przede wszystkim budowaliśmy solidne podwaliny pod dalszy, harmonijny rozwój naszego klubu. Z tego miejsca pragnę podziękować całej kadrze trenerskiej i wszystkim współpracownikom. Wspólnie udało nam się osiągnąć bardzo dobry wynik sportowy i finansowy.

Swoją funkcję zacząłem pełnić dokładnie 7. września 2015 roku. Mniej więcej miesiąc wcześniej w klubie pojawił się nowy koordynator – Tadeusz Datta. Wszystko zbiegło się także ze zmianą dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji, którym mianowany został Maciej Makselon. W takim składzie osobowym – uzupełnionym przez pozostałych członków zarządu (wiceprezesi Paweł Ludwiczak, Dariusz Mazur, Sekretarz Joanna Kraczek, Skarbnik Ewa Jóskowska) – rozpoczęliśmy proces kierowania największym klubem piłkarskim w Szczecinku i regionie. Od samego początku podjęliśmy decyzję o uczestnictwie w jak największej liczbie turniejów towarzyskich, szczególnie w młodszych rocznikach. Trenerzy zgłaszali potrzebę częstszej gry i rywalizacji, co zostało im umożliwione nie tylko przez wysyłanie drużyn na turnieje zewnętrzne, ale także poprzez organizowanie własnych zawodów. Od września nasz klub przeprowadził następujące turnieje:

– Turniej „Skrzat Cup” (wrzesień)

– Turniej Klas Pierwszych (październik)

– Turniej Mikołajkowy rocznika 2007 (listopad)

– Turniej Mikołajkowy rocznika 2005 organizowany przez rodziców przy pomocy Akademii (grudzień)

– Turniej Mikołajkowy rocznika 2006 (grudzień)

– Turniej Noworoczny rocznika 2002 (luty)

– Turniej Noworoczny rocznika 2003/2004 (luty)

– Akademia Cup rocznika 2005 (czerwiec)

– Turniej Międzynarodowy U-16 (czerwiec)

Dodatkowo przy niebagatelnym wkładzie organizacyjnym Akademii coraz częściej zaczęły odbywać się rozgrywki Ligi Żaka i Ligi Orlika KOZPN. Oby ta tendencja została podtrzymana w nadchodzącym sezonie.

Na dochody Akademii składają się przede wszystkim miejska dotacja, środki pozyskiwane od sponsorów oraz składki członkowski. Cieszy fakt, iż została poprawiona ściągalność składek. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że 30 złotych pobierane od dzieci trenujących w Akademii to zdecydowanie najniższa opłata miesięczna w mieście. Oprócz tego zawodnicy i rodzice nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z udziałem w zawodach (sprzęt, transport, wpisowe) poza incydentalnymi przypadkami, które uzgodnione są z wyprzedzeniem (np. indywidualna opłata zgłoszeniowa za zawodnika w Minimistrzostwach Deichmanna). Prezes i wiceprezesi nie pobierają żadnego wynagrodzenia z tytułu pełnionych funkcji.

Osobny akapit należy poświęcić sukcesom sportowym, które były naszym dziełem w mijającym sezonie. Pochwalić mogą się nimi zarówno najstarsi, jak i najmłodsi zawodnicy. Zaczynając od góry – juniorzy starsi zajęli drugie miejsce w Lidze Wojewódzkiej ustępując pola jedynie Salosowi Szczecin, który właśnie zapewnił sobie awans do Centralnej Ligi Juniorów wygrywając baraż z Chemikiem Bydgoszcz. To pokazuje z jak silnym rywalem mieliśmy do czynienia. W ślady starszych kolegów poszli juniorzy młodsi. Zwyciężyli oni w Koszalińskiej Klasie Okręgowej i awansowali do baraży. Tam pokonali Akademię Piłkarską Kotwica Kołobrzeg oraz Błękitnych Stargard, dzięki czemu zyskali prawo gry w Lidze Wojewódzkiej od następnego sezonu. Na szczeblu województwa grali już trampkarze, którzy wiosną rywalizowali co prawda w Grupie B, ale odnosili w niej bardzo dobre wyniki. Starsi z nich przegrali tylko jedno spotkanie, by na zakończenie rozgromić Energetyka Junior Gryfino 14-0. Nie jest tajemnicą, że największą bolączką Akademii jest w tej chwili grupa młodzika, jednak także i ona wiosnę miała lepszą od jesieni i skończyła ligę na czwartym miejscu. Stałe postępy robią orliki. Ze względu na niską częstotliwość organizowania Ligi Orlika KOZPN zostali zgłoszeni do Minimistrzostw Deichmanna, gdzie jak równy z równym rywalizowali z rówieśnikami z większych ośrodków. Młodsza grupa awansowała do fazy pucharowej turnieju „Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku na szczeblu wojewódzkim oraz osiągała bardzo dobre rezultaty w grach towarzyskich. Jest się czym pochwalić w żakach – starsza grupa, pomimo braku oficjalnej klasyfikacji, nie przegrała meczu w Lidze Żaka KOZPN, wzięła udział w finałach Ligi, a poza tym bardzo często reprezentowała Szczecinek na turniejach towarzyskich. Młodsza grupa zajęła trzecie miejsce w województwie w turnieju Tymbarka i zwyciężała w niezliczonej ilościach zawodów, w których brała udział. Najmłodsze grupy pochwalić się mogą znakomitą frekwencją na treningach i pierwszymi sukcesami w meczach towarzyskich.

Akademia rozwija nie tylko zawodników dając im szanse transferów do klubów Ekstraklasy – choćby poprzez promocję Mateusza Bartolewskiego do Pogoni Szczecin – ale także trenerów. W ostatnich kilku miesiącach pięciu naszych szkoleniowców ukończyło kurs UEFA C, dwóch UEFA B. Kolejni nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje. Co więcej – po wakacjach dołączy do nas dwóch trenerów z uprawnieniami UEFA B, którym powierzone zostaną drużyny z roczników 2011, 2007 i 2003/2004. Na szczegółowe przedstawienie drabinki szkoleniowej przyjdzie jeszcze czas.

Co nas czeka w najbliższych tygodniach? Lipiec to okres roztrenowania z zajęciami dla chętnych zawodników, którzy nie wyjadą w tym okresie na wakacje. Na początku sierpnia siedem grup treningowych weźmie udział w obozie przygotowawczym, pozostali będą trenować na własnych obiektach. Pierwszy raz od dawna będziemy mieli cztery drużyny w Ligach Wojewódzkich. Innowacją jest połączenie z Miejskim Klubem Piłkarskim polegające na tym, że juniorzy młodsi i juniorzy starsi będą mogli dostawać szansę gry w piłce seniorskiej. Zapewni to harmonijny rozwój oraz dopełni proces szkoleniowy zaczynający się teraz od pięciolatka, a kończący się na seniorach. We wrześniu treningi rozpocznie grupa naborowa dla rocznika 2011, natomiast we współpracujących z nami przedszkolach w dalszym ciągu organizowane będą bezpłatne zajęcia w ramach Akademii Przedszkolaka.

Prezes Zarządu – Szymon Bibik

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *