W Szczecinku grano w Bule
Odsłony: 211
W sobotę w hali OSiR STO przy ul. Słowiańskiej rozegrano pierwszy raz turniej w Bule. Był to Halowy Turniej Integracyjny w Bule. Organizatorem zmagań tej gry było borneńskie stowarzyszenie BorBur przy współpracy z OSiR w Szczecinku. Głównym organizatorem było stowarzyszenie na czele, którego stoi Pan Kazimierz Skowroński. W zabawie uczestniczyło 7 par. Grano 5 kolejek kazdy z każdym . Następnie najlepsze cztery pary zagrały w półfinałach. Z kolei zwycięscy grali o pierwsze miejsce a przegrani o trzecie. Wyniki może nie były najistotniejsze ale zmagania wygrała para Wojciech i India Krużyccy z Kaliska ( miejscowość położona blisko Starogardu Gdańskiego, woj. pomorskie). Drugie miejsce zajęła również para z Kaliska Dawid Dadura oraz Krzysztof Mejna a trzecią pozycję wywalczyli zawodnicy z Bornego Sulinowa Maria Panuszka oraz Roman Pawłowski. Najlepsi zawodnicy zostali obdarowani pucharami oraz medalami a wszyscy uczestnicy dostali okolicznościowe dyplomy. Był to pierwszy taki turniej organizowany w Szczecinku. Gra ta jest bardziej popularna np. we Francji, Belgii czy Hiszpanii. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 30 klubów. W samej Francji zaś 600 tys. zawodników.
,,Rozgrywki odbywa się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromwm), np. na utwardzonym żwirze, o wystarczających wymiarach (które dla gry turniejowej wynoszą min. 15×4 m). Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami; fr. boule – kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).
Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:
- single (fr. Tête-à-tête) – jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;
- dublety – w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;
- triplety – w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.
Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Rozgrywka – to okres od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 pkt. (bądź 0 w przypadku remisu), najwyższy w przypadku gry drużynowej 6 pkt., przy singlach – 3 pkt. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów.”( Wikipedia)
Organizatorzy w szczególności dziękują za pomoc w organizacji dla Pana Dyrektora OSiR w Szczecinku Macieja Makselona.